INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Orzechowski h. Oksza  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Orzechowski Franciszek h. Oksza (ok. 1650–1726), łowczy i sędzia grodzki przemyski. Był synem Hieronima i prawdopodobnie Katarzyny z Borkowskich, młodszym bratem Samuela (zob.). Na sejmiku relacyjnym w Sądowej Wiszni w maju 1679 został wybrany do komisji powołanej w celu ordynowania piechoty łanowej i na poborcę trzeciej raty pogłównego w ziemi sanockiej; od tej pory był częstym poborcą podatków w woj. ruskim. Cześnik kijowski w r. 1686, ok. r. 1687 został łowczym przemyskim, był deputatem do sądów skarbowych lwowskich w r. 1688, w r. 1690 zaś deputatem ziemi sanockiej do Trybunału Radomskiego oraz do sądów skarbowych woj. ruskiego. W r. 1690 jeździł na Węgry, aby interweniować w sprawie napadów beskidników ze strony węgierskiej. Listopadowy sejmik wiszeński 1693 r. wyznaczył go na jednego z lustratorów fortyfikacji miasta Stryja. W czasie bezkrólewia po śmierci Jana III Sobieskiego podpisał O. 27 VII 1696 akt konfederacji generalnej wiszeńskiej, był sędzią kapturowym ziemi przemyskiej oraz ponownie interweniował na Węgrzech w sprawie napadów zbójnickich na ziemie woj. ruskiego. Z sejmiku wiszeńskiego 10 XI 1696 posłował do marszałka związku wojskowego Bogusława Baranowskiego z wiadomością o podjętej przez woj. ruskie uchwale podatkowej. Z ramienia woj. ruskiego Marka Matczyńskiego był podwojewodzim ziemi przemyskiej i został przy tej funkcji także po jego śmierci (1697). Posłował z woj. ruskiego na sejm 1699 r., wszedł z niego do komisji węgierskiej. W r. 1703 został sędzią grodzkim przemyskim. W okresie wojny północnej pozostał po stronie Augusta II, dn. 27 II 1703 był marszałkiem sejmiku konfederackiego w Sądowej Wiszni i podpisał uchwałę o wierności wobec Augusta. W marcu 1707 posłował od sejmiku wiszeńskiego do cara Piotra I, t. r. był deputatem do sądów skarbowych woj. ruskiego. W r. 1711 witał w Jarosławiu imieniem szlachty ruskiej przeniesiony tam z powodu zarazy Trybunał Kor. Dn. 11 IX 1714 został wyznaczony przez sejmik wiszeński na jednego z konsyliarzy przy kaszt. lwowskim Jerzym Bogusławie Fredrze. W l. 1714–15 administrował pocztą lwowską.

O. posiadał w ziemi przemyskiej Cieszacin, w ziemi sanockiej część wsi Niebocko i Jabłonka, a w pow. żydaczowskim Cisowę, dla której starał się w l. 1687–9 o prawo odbywania jarmarków, miał także folwark na Zasaniu w Przemyślu. Był dobrodziejem klasztoru Franciszkanów w Sanoku, którego gwardian Paweł A. Rudziński dedykował mu wznowienie dziełka „Fidelis subditus” Stanisława Orzechowskiego (1697).

O. był żonaty dwukrotnie: pierwszą jego żoną (od r. 1672) była Urszula Katarzyna z Gidzińskich (1. v. Stanisławowa Fredrowa), dziedziczka dóbr Ruska Wieś, drugą (od r. 1687) Barbara z Jelców, która po śmierci O-ego wyszła za mąż za Michała Urbańskiego, podczaszego żydaczowskiego. Z pierwszego małżeństwa pozostawił O. córki: Teresę, 1. v. zamężną za Józefem Fredrą, podczaszym żydaczowskim, 2. v. za Józefem Młockim, i Juliannę, zamężną 1. v. za Janem Mniszkiem h. Poraj, podczaszym przemyskim, 2. v. za Fryderykiem de Fresse. Julianna otrzymała folwarczek na Zasaniu, nazwany potem od nazwiska jej drugiego męża Frezówką.

 

Estreicher; Boniecki, V 319; Niesiecki, VII 137 (mylne informacje); Uruski, XIII 19/20 (mylne informacje); – Barącz S., Archiwum W. W. O.O. Dominikanów w Jarosławiu, Lw. 1884 s. 112/13; Dąbkowski P., Księgi sądowe przemyskie i przeworskie w dawnej Polsce, Przemyśl 1936; Nieć J., Rzeszowskie za Sasów, Rzeszów 1938; – Akta grodz. i ziem., XXII; Vol. leg., VI 68; – AGAD: Sigillata 14 s. 40; B. Ossol.: rkp. 13698/III; WAP w Przemyślu: Arch. Leskie rkp. 142, 180, 237, 403, 412.

Krzysztof Wolski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Franciszek Balcewicz

brak danych - XVIII w.
sztycharz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.